Koszyk
ilość: 0 szt.
suma: 0.00 zł
W schowku (0 szt.)Porównujesz (0 szt.)
WESTINGHOUSE
HUNTER
FENNE KG
FANAWAY
DAXTON FAN
CASA FAN
aireRyder
2019-05-22

Klimatyzacja a alergia?

Klimatyzacja a alergia? Na dworze coraz cieplej, w mieszkaniach i domach również. Nic dziwnego że coraz częściej otwieramy okna, żeby wpuścić do wnętrza chłodne powietrze. Ale nie wszyscy…

Coraz więcej z nas cierpi na alergię wziewną. Jej powodem są najczęściej pyłki roślin,  kurz, sierść zwierząt, roztocza. Wzrost zagrożenia alergenami spowodowały tez zmiany w budownictwie (m.in. zapewnienie większej szczelności przegród zewnętrznych), skutkujące  pogorszeniem się jakości powietrza wewnętrznego w budynkach.

Leczenie alergii polega przede wszystkim na unikaniu alergenów, oraz zażywaniu łagodzących objawy leków. Kontakt z kurzem i sierścią możemy ograniczyć poprzez częste i regularne sprzątanie, oraz zlikwidowanie dywanów i wykładzin. Inaczej jest z unoszącymi się w powietrzu pyłkami roślin.    

Wiosna i lato to ciężki okres dla osób na nie uczulonych. Właśnie wtedy kiedy powietrze jest najgorętsze – od czerwca do końca sierpnia – stężenie pyłków jest najwyższe. Otwarcie okien może więc wywołać lub nasilić objawy takie jak nieżyt nosa, zapalenie spojówek, łzawienie i swędzenie oczu, a nawet atopowe zapalenie skóry. Jak więc w upalne dni bez otwierania okien schłodzić wnętrze? Jak osiągnąć najbardziej korzystną dla alergika temperaturę ok. 18÷19˚C? Jak wspomóc działanie wentylacji grawitacyjnej tak, aby powietrze w pomieszczeniu miało przy tym optymalną wilgotność i jakość?

Oczywistym rozwiązaniem wydaje się być klimatyzacja. Pozwala ona na utrzymanie optymalnych warunków we wnętrzu, niezależnie od kaprysów pogody. Ale czy aby na pewno?

            W powietrzu które wdychamy zawieszone są cząstki o średnicy 5÷100nm, takie jak np. pyłki roślin, kurz, drobnoustroje, bakterie, zarodniki grzybów, syntetyczne i naturalne włókna. Każde urządzenie klimatyzacyjne wyposażone jest w filtr. Kurz i włókna powodują jego zatykanie, spadek sprawności urządzenia, a co za tym idzie wzrost kosztów eksploatacji. Większy problem stanowią jednak drobnoustroje i zarodniki grzybów, które przy odpowiedniej wilgotności powietrza mogą się bez przeszkód rozwijać. Powoduje to nie tylko powstanie brzydkiego zapachu, ale też może wyzwolić procesy alergiczne i działać toksycznie na śluzówkę układu oddechowego (tzw. choroba klimatyzacyjna). Badania naukowe  świadczą o licznych związkach drobnoustrojów, grzybów i wytwarzanych przez nie związków (np. endo- i mykotoksyn) z zachorowaniami. Co więcej – w 2002 roku bakterie obecne w instalacji klimatyzacyjnej stały się przyczyną epidemii (ponad 100 zachorowań) legionellozy w Wielkiej Brytanii.

            Aby się ustrzec przed tymi wszystkimi problemami należy bardzo systematycznie, zgodnie z zaleceniami producenta (zwykle co 2 tygodnie) oczyszczać filtry klimatyzatorów, a raz na kilka miesięcy czyścić również jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Ponadto konieczne jest czyszczenie przewodów klimatyzacyjnych (w pomieszczeniach mieszkalnych co najmniej dwa razy w roku ). Raz na dwa lata dobrze jest również przeprowadzić dezynfekcję kanałów.

            Biorąc pod uwagę koszty zakupu i eksploatacji, oraz ilość potrzebnych do prawidłowego działania klimatyzacji zbiegów jej stosowanie ma sens jedynie w obiektach biurowych.

            W mieszkaniach i domach warto natomiast zdecydować się na wentylator sufitowy. Wymusza on ruch powietrza poprawiając jego cyrkulację oraz przyspieszając wymianę. Pozwala na płynne i szybkie zmniejszanie temperatury w pomieszczeniach poprzez wyrównanie rozkładu temperatur na wysokości pomieszczenia (najbardziej komfortowo jest jeśli temperatura na wysokości głowy jest niższa niż tuż nad podłogą). Nie bez znaczenia jest również fakt, że ruch powietrza zapobiega kondensacji pary wodnej na ścianach i co za tym  idzie zapobiega pojawianiu się grzybów. Intensyfikacja ruchu powietrza potęguje ponadto efekt schłodzenia.

            Wszystko to przy dużo mniejszym nakładzie pieniędzy (tańszy koszt wentylatora, niższy koszt eksploatacji) oraz wysiłku (brak filtrów  przewodów do czyszczenia). Kubatura mieszkań jest wystarczająca aby wentylator stosować w ciągu dnia, a wieczorem, gdy stężenie pyłków jest najniższe przewietrzyć mieszkanie. Jest to wskazane zarówno przy stosowaniu wentylatora, jak i klimatyzacji.

            Jeśli więc zastanawiacie się nad sposobem na schłodzenie wnętrza, warto rozważyć zakup wentylatora sufitowego. To ekonomiczne i praktyczne rozwiązanie na lata.

 

Autor: mgr inż. Anna Bielczyk
Informacje i zamówienia

tel. 14/620-11-55
tel. kom. 509-307-709

Email: zakupy@wentylatorysufitowe.pl

od poniedziałku do czwartku
w godz. 800 do 1545
piątek w godz. 800 do 1515

Serdecznie zapraszamy !

Prawie cały asortyment dostępny od ręki
- wysyłka 24 h!